Priser och biljetter
Ordinarie priser
- Vuxen: 120 kronor (gäller även pensionärer och studenter)
- Barn och ungdomar upp till 18 år: Fri entré
För visning och program tillkommer kostnad.
Årskort
Köp ett årskort för 450 kronor som gäller för alla våra systermuseer inom Statens historiska museer. Det går för tillfället inte att köpa årskortet online.
Biljett till visningar
Du kan dagligen gå på våra visningar när museet har öppet. Vi erbjuder allmänna palatsvisningar och möjligheten att boka privata gruppvisningar. Vi erbjuder även visningar på engelska och ibland dramatiserade visningar.
Se alla våra visningar och priser
Biljett till program och föreläsningar
Vi erbjuder program och föreläsningar året om. Alla våra program och föreläsningar bokas via Tickster och varierar i kostnad.
Biljett stadsvandring
Vid vissa tillfällen erbjuder vi även stadsvandringar med olika teman. Alla våra stadsvandringar bokas på Tickster.
Palatsvisning – On demand
Vi erbjuder en digital visning av museet som du kan se när du vill. Visningen kostar 50 kronor.
Praktisk information inför ditt besök
- Garderob: Det är inte tillåtet att ta med jackor eller väskor in i museet. Det finns skåp i entrén till museet, där du kan låsa in dina ytterkläder.
- Matsäck: Det är inte tillåtet med mat och dryck in i museet. Hallwylska restaurang finns på innergården till museet och serverar mat.
- Barnvagn: Av utrymningsskäl är det inte tillåtet med barnvagnar i museet, närmsta plats att låsa fast barnvagnar är på Norrmalmstorg.