1. Startsida
  2. Om oss
  3. Kontaktuppgifter

Kontaktuppgifter

Leverans, post och besöksadress

Hamngatan 4
111 47 Stockholm

Organisationsnummer

202100-4953

Kontakt bokning och allmänna frågor

08-402 30 99 (tisdag-fredag 8.30-11.30) eller mejla bokning@hallwylskamuseet.se.

Kontakt restaurang

08-558 075 04 eller reservations@hallwylska.com

Kontakt skola

08-402 30 99 (måndag-fredag 8.30-11.30) eller mejla bokning@hallwylskamuseet.se.

Kontakt butik

Telefon: 08-402 30 80

Kontakt museets samlingar

Annika Williams, intendent Hallwylska samlingen,
08-402 30 98, annika.williams@shm.se

Maria Franzon, konservator, ansvarig för textil,
+46(0)8-402 30 58, maria.franzon@shm.se

Samuel Norrby, intendent Hallwylska samlingen,
08-402 30 95, samuel.norrby@shm.se

Kontakt säkerhetsfrågor

Claes Lagerberg, intendent inriktning projekt, driftsamordning och säkerhet
08-402 30 93, claes.lagerberg@shm.se

Kontakt personal

Museichef

Heli Haapasalo

08-402 30 94, heli.haapasalo@shm.se

Personal

Anna Åkerlund, bokningsansvarig

08-402 30 89, anna.akerlund@shm.se

Ann-Sofie Pedersen, museipedagog (tjänstledig)

ann-sofie.pedersen@shm.se

Azmara Nigusse, intendent med inriktning visningsverksamhet och program

08-402 30 81, azmara.nigusse@shm.se

Clara Strömberg, museipedagog

clara.stromberg@shm.se

Claes Lagerberg, intendent inriktning projekt, driftsamordning och säkerhet

08-402 30 93, claes.lagerberg@shm.se

Ebaluna Guevara Acevedo, museipedagog

ebaluna.guevara.acevedo@shm.se

Emelie Höglund, enhetschef pedagogik och besöksservice

08-402 30 92, emelie.hoglund@shm.se

Frida Bowallius, intendent med inriktning skola och familjeverksamhet

08-402 30 97, frida.bowallius@shm.se

Klara Gustafsson, museipedagog

08-402 30 86, klara.gustafsson@shm.se

Johan Hansson, butiksansvarig och museipedagog

08-4023042, johan.hansson@shm.se

Joakim Dittrich Hallberg, museipedagog (tjänstledig)

joakim.dittrich.hallberg@shm.se

Jonas Håll, museipedagog (tjänstledig)

jonas.hall@shm.se

Julia Lundström, museipedagog

08-402 30 91, julia.lundstrom@shm.se

Ina Ekelund, vikarierande museipedagog

ina.ekelund@shm.se

Isa Bektas, Lokalvårdare

08-402 30 23, isa.bektas@shm.se

Karin Bogaeus, museipedagog

08-402 30 35, karin.bogaeus@shm.se

Kerstin Thorén, museipedagog

kerstin.thorén@shm.se

Kinna Björkvall, museipedagog

08-402 30 88, kinna.bjorkvall@shm.se

Linnéa Blomberg, vikarierande museipedagog

linnea.blomberg@shm.se

Leif Östman, museipedagog

leif.ostman@shm.se

Louise Larsson, vikarierande museipedagog

louise.larsson@shm.se

Milton Dongo, lokalvårdare

milton.dongo@shm.se

Miriam Runold, vikarierande museipedagog

miriam.runold@shm.se

Moa Samuelsson, museipedagog

moa.samuelsson@shm.se

Nils Sjölin, vikarierande museipedagog

nils.sjolin@shm.se

Nora Jonsson, museipedagog

nora.jonsson@shm.se

Olof Landegren, vikarierande museipedagog

olof.landegren@shm.se

Peter Gavelius, museipedagog

peter.gavelius@shm.se

Tobias Bolin, museipedagog

08-402 30 85, tobias.bolin@shm.se

Webbrelaterade frågor eller nyhetsbrev

Frågor och felrapportering rörande webbplatsen, webbtillgänglighet eller våra nyhetsbrev mejla webb@hallwylskamuseet.se.

Vi finns på sociala medier

På Facebook och Instagram publicerar vi bilder och information om våra samlingar samt om våra aktuella program och erbjudanden.

Följ oss på Instagram: @hallwylskamuseet
Följ oss på Facebook.

Hittar du inte vem du ska kontakta?

Hallwylska museet är en del av myndigheten Statens historiska museer. Du kan kontakta myndighetsväxeln om du har myndighetsrelaterade frågor.

Myndighetsväxel: 08-519 55 600
Mejladress registrator: registrator@shm.se