1. Startsida
  2. Om oss
  3. Kontaktuppgifter

Kontaktuppgifter

Leverans, post och besöksadress

Hamngatan 4
111 47 Stockholm

Organisationsnummer

202100-4953

Kontakt bokning och allmänna frågor

08-402 30 99 (måndag-fredag 8.30-11.30) eller mejla bokning@hallwylskamuseet.se.

Kontakt restaurang

08-558 075 04 eller reservations@hallwylska.com

Kontakt skola

08-402 30 99 (måndag-fredag 8.30-11.30) eller mejla bokning@hallwylskamuseet.se.

Kontakt butik

Telefon: 08-402 30 80

Kontakt museets samlingar

Samuel Norrby, intendent
08-402 30 95, samuel.norrby@shm.se

Annika Williams, intendent
08-402 30 98, annika.williams@shm.se

Kontakt säkerhetsfrågor

Claes Lagerberg, intendent inriktning projekt, driftsamordning och säkerhet
08-402 30 93, claes.lagerberg@shm.se

Kontakt personal

Museichef

Heli Haapasalo

08-402 30 94, heli.haapasalo@shm.se

Personal

Anna Åkerlund, bokningsansvarig

08-402 30 89, anna.akerlund@shm.se

Ann-Sofie Pedersen, museipedagog (tjänstledig)

ann-sofie.pedersen@shm.se

Azmara Nigusse, intendent med inriktning visningsverksamhet och program

08-402 30 81, azmara.nigusse@shm.se

Clara Strömberg, museipedagog

clara.stromberg@shm.se

Claes Lagerberg, intendent inriktning projekt, driftsamordning och säkerhet

08-402 30 93, claes.lagerberg@shm.se

Ebaluna Guevara Acevedo, museipedagog (tjänstledig)

ebaluna.guevara.acevedo@shm.se

Emelie Höglund, enhetschef pedagogik och besöksservice

08-402 30 92, emelie.hoglund@shm.se

Frida Bowallius, intendent med inriktning skola och familjeverksamhet

08-402 30 97, frida.bowallius@shm.se

Klara Gustafsson, museipedagog

08-402 30 86, klara.gustafsson@shm.se

Hanna Kronblad, museipedagog

hanna.kronblad@shm.se

Johan Hansson, butiksansvarig och museipedagog

08-4023042, johan.hansson@shm.se

Joakim Dittrich Hallberg, museipedagog

08-402 30 91, joakim.dittrich.hallberg@shm.se

Jonas Håll, museipedagog

jonas.hall@shm.se

Julia Lundström, museipedagog

julia.lundstrom@shm.se

Ina Ekelund, museipedagog

ina.ekelund@shm.se

Isa Bektas, Lokalvårdare

08-402 30 23, isa.bektas@shm.se

Karin Bogaeus, museipedagog

08-402 30 35, karin.bogaeus@shm.se

Kerstin Thorén, museipedagog

kerstin.thorén@shm.se

Kinna Björkvall, museipedagog

08-402 30 88, kinna.bjorkvall@shm.se

Leif Östman, museipedagog

leif.ostman@shm.se

Michaela Carlberg, museipedagog

michaela.carlberg@shm.se

Milton Dongo, lokalvårdare

milton.dongo@shm.se

Moa Samuelsson, museipedagog

moa.samuelsson@shm.se

Nora Jonsson, museipedagog

nora.jonsson@shm.se

Olof Landegren, museipedagog

olof.landegren@shm.se

Peter Gavelius, museipedagog

peter.gavelius@shm.se

Tobias Bolin, museipedagog

08-402 30 85, tobias.bolin@shm.se

Vladimir Okhnich, museipedagog (tjänstledig)

08-402 30 47, vladimir.okhnich@shm.se

Webbrelaterade frågor eller nyhetsbrev

Frågor och felrapportering rörande webbplatsen, webbtillgänglighet eller våra nyhetsbrev mejla webb@hallwylskamuseet.se.

Hittar du inte vem du ska kontakta?

Hallwylska museet är en del av myndigheten Statens historiska museer. Du kan kontakta myndighetsväxeln om du har myndighetsrelaterade frågor.

Myndighetsväxel: 08-519 55 600
Mejladress registrator: registrator@shm.se