
Sommaren på Hallwylska museet
Den lilla vida världen
Miniatyrer har varit kära ägodelar som väckt fascination genom århundraden och över åldersgränser. Låt dig inspireras och fascineras av utställningen Den lilla vida världen – Miniatyrer, modeller och dockskåp där minutiöst hantverk varvas med lekfull fantasi.
I utställningen visas även modelljärnväg, flaskskepp, modellflygplan, tittskåp och annat miniatyrhantverk. Tack vare lån från ett 40-tal nutida miniatyrhantverkare och flera samlare av dockskåp kommer besökarna att kunna förundras över all den uppfinningsrikedom och omsorg som ligger bakom föremålen.

Film Den lilla vida världen: Daniel Gustafsson, Hallwylska museet/SHM.
Sommarens visningar och program
Följ med på guidade visningar både på plats i museet och i kvarteren runt palatset.
Hallwylska museet för barn i sommar
Ta med hela familjen och besök oss på sommarlovet! Vi erbjuder både guidade visningar och aktiviteter ni kan göra på egen hand.

En upptäcktsfärd för hela familjen
Följ med på en upptäcktsfärd hemma hos Walther och Wilhelmina von Hallwyl och deras tjänstefolk. Hur var det att bo och arbeta i Stockholms modernaste hus för 100 år sedan, och hur gick det till när barnbarnen kom på besök? Hur förväntades man uppföra sig? Var fick man leka, och med vem?
Visningen riktar sig till barn med medföljande vuxen/vuxna. Rekommenderad ålder är från 6 år.
Boka biljett till familjevisningen
Audioguider för stora och små
Vi erbjuder audioguider på flera olika språk för både barn och vuxna.

Lekrum
Besök vårt lekrummet som är rustat med kök, matsal och rökrum, redo att intas av herrskap och tjänstefolk i mindre storlek. Det är kostnadsfritt att besöka lekrummet.
Besök museet när det passar dig!
Ta del av Hallwylska museets miljö och historia var du än befinner dig. Vi erbjuder digitalt besök, podcast och mycket mer.
Palatsvisning - On demand
Vi erbjuder en digital visning av museet som du kan se när du vill. Visningen kostar 50 kronor.

Sommarlysning för historienördar
Mustascher, kvinnorörelsen, dejtingkultur och charterresor. I museets egen podcast utforskas sekelskiftet 1900 med Hallwylska palatset som utgångspunkt.
Sommarens öppettider och priser
1 juli - 17 augusti
Öppet tisdag–söndag klockan 11–18.
Entré och biljetter
- Inträde med visning, vuxen: 200 kronor (gäller även pensionärer och studenter)
- Endast inträde, vuxen: 150 kronor (gäller även pensionärer och studenter)
- Barn och ungdomar till och med 18 år: Fri entré
- Vi tar emot entrépass från Tiqets och Go city. Du behöver inte förboka ditt besök om du vill besöka museet på egen hand.